Alzheimerda Kişisel Bakım

Kişi için giyinme işlemi gerçekleştirilmesi zor bir hal alabilir. Hasta yalnızca fiziksel yeteneğini kaybetmekle kalmaz, uygun giyinme ve giysilerin hangi sırayla giyileceği kavramını da yitirebilir. Boyun açıklığı geniş, önden kapanan ya da kapanması gerekmeyen giysiler seçin. Düğme yerine fermuarlı giysiler seçin.

Cırt cırtlı / Bantlı ayakkabıları tercih edin. Çekmecelerin üzerine, içlerindeki giysilerin isimlerinin veya resimlerinin çizili olduğu etiketler yapıştırın. Giysileri giyilme sırasına göre yerleştirin veya hastaya giysileri teker teker verin. Hastalarda idrar kaçırma sorunuyla karşılaşılabilir. Bu nedenle özel çarşaflar, külotlar ve pedler kullanabilirsiniz.

Banyo

Banyoyu yıkanmak ve beden temizliği için kullanmak hasta için giderek zorlaşabilir. Bazen artık yıkanma gereksinimi bile duymayabilirler. Bu nedenle bu konuda son derecede hassas olunuz ve onlara yumuşak bir biçimde banyo yapmaları için yardımcı olunuz.

Hasta günün belirli bir zamanında yıkanmayı tercih edebilir, ya da yıkanmayı dışarı çıkmak veya birilerinin ziyaretine gelmesi için hazırlanmakla ilişkilendiriyor olabilir. Hastanızın fiziksel zorlukları varsa banyoda kullanılabilecek bazı yardımcı malzemelerden yararlanınız. (Tutunma çubukları, yükseltilmiş klozet kapakları, kaymaz duş yaygıları ve tabureler gibi ) Hastanın banyo içerisinde kilitli kalmasını önlemek için banyonuzun kilidini daha önceden alın. Suyun ılık olmasına dikkat edin.

Yemek Pişirme Ve Yeme

Alzeheimer’lı kişide yemekle ilgili sıra dışı davranışlarda gelişebilir. İştahlarını kaybedebilir veya zaten yemiş olduklarını unutabilirler. Bıçak, çatalı kullanmaları giderek zor hale gelebilir.

Otomatik kapanma düğmesi olan bir elektrikli su ısıtıcı kullanın. Gazla çalışan aletlere bir yalıtım valfi takılabilir. Mutfakta ev tipi ufak bir yangın söndürme cihazı bulundurun. Bıçak gibi keskin nesneleri kilitli tutun. Yiyeceklerin çok sıcak olmamasına dikkat edin. Masanın üzerine kaymaz Amerikan Servisler veya plastik bir masa örtüsü serin ve tabak yerine çanak kullanın. Hastanız çatal bıçak kullanamıyorsa elle yenilebilecek yemekler hazırlayın. Eğer hastanızın iştah problemi varsa günde sık sık küçük öğünler şeklinde atıştırılacak türde yiyecekler hazırlayın.

Facebook hesabı ile yorum

2 Yorum

 1. Haziran 10 2014

  Alzheimer kişisel bakımında ayrıca hastaların habersiz evden çıkıp gitmeleri sık görülen ve genellikle tehlikeli bir meseledir. Çıkıp gitmeyi en aza indirmenin bir yolu, hastanın gün boyu yeterince meşgul ve aktif olmasını sağlamaktır.

  Bunun için;

  • Hastanın hangi etkinliklerden keyif aldığını bulun. (Çeşitli hobiler: Bahçe işleri, yürüyüş, müzik vs )
  • Düzenli egzersiz yapmasını sağlayın.
  • Uygunsa kitap ve dergi okumasını yüreklendirin.
  • Hastayı yüreklendirin ve sonuç ne olursa olsun yaptığı her işi övün.

 2. hülya aykıt
  Haziran 09 2016

  bibim hastamız şu an orta evrede olan alzheimer hastası bu hasta cok inatcı yönetici bakıma iytiyacı olan bir hasta mam bir türlü bakıcıyı kabul etmiyor istemiyor on yıldır bu işi yapıyorum pırofosyel biriyim ama bu hastaya bakıcılıgı kabul ettiremiyorum istemez bakıcıyı takınılı bir hasta sizden ricam bu hastaya bakıcıyı nasıl kabul ettire bilirim bana bir bilgi verebilirmisiniz ne yapmam gerek bu konuda lütfen yardımcı olurmusunuz ne önere bilirsiniz