Alzheimer Hastalığı Nedir?

alzheimer hastalığı

Alzheimer hastalığı kişiyi adım adım yakın çevresinden,  sonra kendinden uzaklaştıran, bir süre sonra da mevcut yaşamla ilgili anıların teker teker silikleştiği, en sonunda insanın kendini dahi tanımakta güçlük çektiği nörolojik bir hastalık türüdür. Alzheimer çoğunlukla psikiyatrik hastalıklarla karıştırılabilmektedir.

Alzheimer hastalığı unutkanlıkla başlayan bir hastalık olarak kendini gösterir. Ancak her unutkanlık Alzheimer hastalığı anlamına gelmez. Unutkanlık ile beraber beceri kaybı görülüyor ve kişilik özellikleri değişim gösteriyorsa daha dikkatli olmak gerekiyor. Alzheimer hastalığı aynen demansta olduğu gibi günlük aktivitelerin bozulmasından, ilerleyen dönemde hastanın kendini ifade edememesi, çevreyle ilişkilerinin bozulması, hesap muhakeme yeteneğinin, algılamanın bozulmasıyla ilerleyen hatta daha ileri dönemlerde hastanın kişilik değişiklikleri bir takım psikolojik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan bir hastalıktır. Bunun ilerleyen dönemlerinde hasta artık kendisine dahi bakamayacak duruma gelir. Yatağa bağımlı hale gelebilir ve günlük ihtiyaçlarını karşılayamayarak tamamen bağımlı bir hasta pozisyonuna dönebilir

Alzheimer Önlenebilir mi?

Hemen belirtmek gerekir ki alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ancak tedavi konusundaki çalışma ve gelişmelerde durum karamsar değildir. 1990′ların sonundan itibaren hastalığın tedavisinde kullanılan 4 önemli ilaç piyasaya çıkmıştır. Bu ilaçlar erken dönemde kullanıma başlanırsa etkili olmaktadır. İlaçların esas etkisi bellek fonksiyonlarının kuvvetlendirilmesidir. Bugün ülkemizde yaklaşık 500 bin civarında Alzheimer hastası belirtilen ilaçları kullanarak tedavilerini sürdürmektedirler.  Son yıllarda yaşam tarzının, metabolizmanın, zihinsel ve fiziksel egzersizlerin düzenli ve sürekli uygulandığında hastalığın başlangıç yaşının yıllarca geciktirilebildiği gösterilmiştir. Erken sakin bir yaşama geçmek ve buna eklenen hipertansiyon, aşikar veya gizli kan şekeri oynamaları zihinsel egzersizlerden uzak kalmak ise başlangıç yaşını 50 hatta 40’lı yaşlara kadar indirebilir.

Davranış Problemleri Düzeliyor

Alzheimer hastalarında görülen davranış problemlerinin tedaviden olumlu yarar görmesidir. Yani yarar sadece hafıza alanında beklenmemelidir. Saldırgan tutumları olan toplum içi kontrolsüz davranışları olan bir hastanın daha uyumlu hale gelmesi bellek düzelmesi kadar önemlidir. Tedavi ile bunun sağlanması aile için çok önemli bir kazanımdır. Alzheimer hastalarında sosyal yaşamı hareketlendirmek, çeşitli hobiler edinilmesini sağlayacak programlar oldukça yarar sağlayacaktır. Kısacası beyni aktif tutmak belki hastalık sürecini durdurmayacaktır. Beyin etkinlikleri ağır evreleri geciktiriyor ve hastanın sosyal yükünü hafifletiyor ve uyumu artırıyor.


alzheimer

Alzheimerın Sebepleri ve Tedavisi

Alzheimer hastalığının sebebini artık biliyoruz. Beyinde bildiğimiz birkaç adet ve belki de henüz bilmediğimiz birkaç adet daha olmak üzere bir dizi proteinin birikmesi neticesinde oluşan beyin hücre ölümü hastalığın gelişimine neden oluyor. Bugün ölen hücrelerin iletişim için kullandıkları eksik maddeleri yerine koyabiliyoruz. Kısmen de başarılıyız. Ancak esas hedef hücre ölümünü önlemek ve proteinlerin ortamda birikmesini durdurmak veya temizlenmesini sağlamak olacaktır. Biriken proteinlerden en önemlisi “Amyloid beta”nın ortamdan temizlenmesi için 2000’li yıllarda Alzheimer aşısı projesi hayata geçirilmiştir. Burada amaç bu proteini kendi bağışıklık sistemimize tanıtarak ortadan kaldırmaktı. Bu program bu temizlik amacında başarılı oldu ancak hemen vurgulanması gereken konu ileri aşama hastalar için aşı yarar sağlamıyor ve orta ve ileri evre hasta çalışmaları durduruldu. 2012 yılı yaz aylarında başlayan 3 büyük çalışmada aşı çok genç ve risk yüksek bireylerde uygulanıyor. Bu çalışmalar başarılı olursa önümüzdeki 10 yıl içinde kullanıma sunulabilecektir.

19 Yorum

 1. Tun
  Şubat 19 2016

  Ərim qaranlıq mətbəx mat ilə hee7 bir prbeolm idi, lakin oğlan o, bizim otağı şərq xale7a ilə səhv almaq idi. c7ox e7ox swirling xətləri və nfcmunələri edirəm ki, xale7a sevdim amma silindi. O necə bilmirdim kimi yalnız şeyi e7ox stresli qəbul edilib gəzmək xale7a o fikir kimi o şeyi gfccləndirməklə edilmişdir. Mən bu blog sevgi. Bir e7ox insanlar qarışıqlıq və stress sadə dəyişikliklər edilməsi ilə azaldıla bilər nə qədər yaşayış sahəsi nə qədər əhəmiyyətli olduğunu və. Şeref!

 2. kerim çadırcı
  Mayıs 12 2016

  annem 1945 doğumlu olup (tabi gerçek yaşını bilmiyorum) halen bizimle birlikte yaşamaktadır kndisi 20 yıla aşkın bir süredir şeker ve tansiyon hastası 2003 te yüz felci geçirdi düzeldi 2007de katarakt ameliyatı olması için ilaçtan insilüne geçildi himulin adında 2008de kalçı kırığı ameliyatı olduo zaman da insülin sabah 25 akşam 25 olmak üzere humolog mix 25 verildi nisan 2015 ten bu yana acyip tavırları var insanları bazılarını tanıyamama fakat tanıştıktan sonra unutmuyor ve bu yıl ise giydiği elbiseler yada bizim elbiseleri kesip kesip çöpe atıyor ve kendisini yapmadığını söylüyor kısaca olnlar bunlar acaba başlangıç mıdır erken cevap verir seniz sevinirim

 3. Tuğba Meriç
  Temmuz 04 2016

  Merhaba, arkadaşlar birçoğunuzun yorumunu okudum. Öncelikle alzheimer hastası olan tüm hastaların Allah yardımcısı olsun.
  Size söyleyeceklerim yüzünden bir çoğunuz asla bana yazmak istemeyebilirsiniz. Ben alzheimer hastası olan kişilerin davranışlarını, yaşadıkları olayları, ilaçların neler olduğunu ve ne sıklıkla dozlarını yükseltiklerini bana anlatmanızı istiyorum. Belki bazı yaşanmış olaylar utanç verici olabilir, belki de neredeyse can kaybına bile yol almış olabilir. Bunların hiçbir önemi yoktur. Bunu asla unutmayın. Ben sadece bir nevi araştırmacıyım. Ve bana yardım etmeniz lazım. Kimileri internetten bakabilirsin diyeceklerdir. Ama girdiğim her sayfa her site sizin acınızı bana yansıtmıyor. Bırakın da acınızı paylaşalım.

  Mesajlarınızı bekliyorum. Tek hesabım instagram istediğiniz saatte mesaj atabilirsiniz. Mesaj atarken lütfen belirtiniz bana alzheimer hastalığı için olduğunu. İnstagram hesabım: @curlyvini

 4. ali turgut
  Temmuz 05 2016

  Merhaba
  benim annem 1945 doğumlu, kilolu ve şeker hastası şubat ayında düşerek sağ kalça kemiğini kırdı ve genel anestezi ile ameliyat edildi ve ameliyattan çıktıktan sonraki günlerde tuhaf sözler. bazı tanıdıklarını tanımama gibi durumlar ortaya çıktı ve ayağa hiç kalkamadı. Doktorlar fiziksel olarak sorun olmadığını söyledi fakat nörolojiye sevk ettiler nörolojide gerekli tahliller ve görüntüleme yöntemleri uygulandı fakat sorun yok dediler. Annem yatalak oldu ve her geçen gün hastalığı daha ilerliyor son bir haftada çok daha fazla ilerledi meselabugün yıkadık sıcak veya soğuk suya bile tepki vermedi. ne yapmamızı önerirsiniz annem alzheimer hastasımı ne yapmalıyız.

 5. veysel acar
  Ağustos 13 2016

  İyi günler ben İzmir de ikamet ediyorum ve birlikte yaşadığımız Kayın validem 3 yıldır rahatsız anılarında karışıklık yaşıyor sürekli huzursuz ve geçmiş kaynaklı anılardaki kişilerle sürekli varsayımlar üreterek onları yaşıyor.Kendisi ile sürekli uyumlu bir iletişim halimiz var söylemlerine katkı da bulunuyoruz. Sizden ricam İzmir de bize tıbbi anlamda destek verebilecek bir kurumun olup olmadığı ilginize şimdiden teşekkür ederim.

 6. omer
  Kasım 21 2016

  Fazla masturbasyonun sebep olduğu unutkanlık da bunun ile aynı mıdır? yoksa o geçici mi?

 7. nealihan
  Aralık 22 2016

  Anneannem sürekli geçmişi hatırlıyor. Ara sıra nerde olduğunu unutuyor tuvalete gitmeyip olduğu yere yapabiliyor. Acaba alzheimer in belirtilerimidir nedir.

 8. Emine Yurttav
  Ocak 17 2017

  Bu aralar beynimde yorgunluk hissediyorum. Konuşurken kendimi ifade edemiyorum. Anlatacak kelime bulamıyorum. Konuşma sırası bana geldiği an konuşmam gerekenleri unutuyorum. İnsanların isimlerini, koyduğum eşyaların yerlerini unutuyorum hep. Ayni zamanda çevremdeki insanlardan kuskulanmaya, guvenmemeye ve onları suçlamaya başladım. Sebebi nedir bilen instgrama hesabima yazabilir mi ? Bu konu hakkında mesajlara cevap veriyorum, ayni zamanda engelliyorum. @e.yurttav

 9. Büşra keskin
  Şubat 17 2017

  Arkadaşlar bir çoğunuzun yorumlarını okudum öncelikle alzheimer hastası olanlara çok büyük geçmişler olsun Allahtan şifalar dilerim bu siteye giriş yapma sebebim uzun zamandır yaşlı bi kadına bakıyorum ilk dengesini kaybettikten sonra Alzheimer hastası olduğu ortaya çıktı ve hastalığı çok aşırı ilerlemiş durumda hastalığının başlangıcından beri yalnız bırakmadım hastalık üzerine baya araştırmalar yaptım merak ettiğiniz sorulara cevap verebileceğimi düşünüyorum instagram hesabından ulaşabilirsiniz @bsraa_keskinn

 10. emine demirci
  Şubat 17 2017

  benim arkadaşım bu hastalığın şuan 2 evresinde ve artık haplrın bir işe yaramadığını düşünüp hapları kullanmayı kesti. doktor bu hastalığın tek çaresi mutlu olmak demiş . sizce yaşayabilirmi

 11. CESET
  Haziran 06 2017

  BENDE SIKTIM KAFAMA SANDIM Kİ MİS KOKULU BAHÇELERDE GÜZELİMLE YENİDEN BULUŞUCAZ.lYILLAR VAR SORUYORUM KENDİME DOST KİMDİ KARDEŞ KİMDİ SEVDİĞİM KADIN KİMDİ BAZEN DİYORUM HEPSİNİ UNUTSAM KEŞKE UNUTSAM AZINDA HİÇ GEÇMEYEN BİR KAN TADI BURNUMDA İSPİRTO KOKUSU BEN CESET İNADINA ÖLMEDİM.

 12. CESET
  Haziran 06 2017

  BENDE SIKTIM KAFAMA SANDIM Kİ MİS KOKULU BAHÇELERDE GÜZELİMLE YENİDEN BULUŞUCAZ.lYILLAR VAR SORUYORUM KENDİME DOST KİMDİ KARDEŞ KİMDİ SEVDİĞİM KADIN KİMDİ BAZEN DİYORUM HEPSİNİ UNUTSAM KEŞKE UNUTSAM AZIMDA HİÇ GEÇMEYEN BİR KAN TADI BURNUMDA İSPİRTO KOKUSU BEN CESET İNADINA ÖLMEDİM.

 13. Burak
  Haziran 22 2017

  KONTROL SİZDE YAŞLILARIMIZ GÜVENDE
  Herkeze Merhaba Bu konu ALZHEIMER Hastaları Ve Ailelerini Yakından İlgilendiriyor…

  Filotürk Kişi Takip Sistemi, yaşlı yakınınıza telefon ile ulaşabilmenizi sağlar. Cihazın içinde bulunan GSM SIM kartı sayesinde alzheimer’lı yaşlı yakınınızı telefonla arayabilirsiniz. Ayrıca Filotürk takip cihazının üzerinde bulunan iki düğme sayesinde yaşlı yakınınız, tanımlanmış Gsm numarasını istediği zaman arayabilir.
  Konum Takibi
  Filotürk kişi takip cihazı , GPS ve GSM teknolojilerini kullanarak bilgisayarınızla, android telefonunuzla, tabletinizle veya iphone / ipad’inizle alzheimer’lı yaşlı yakınınızın nerede olduğunu harita üzerinde izleyebilir, geçmişte nerelerde gezmiş görebilirsiniz.
  Güvenli Bölge
  Filotürk Kişi Takip Sistemi uygulamasının akıllı bölge kontrolü özelliğini kullanarak güvenli bölge tanımlayabilirsiniz. Böylece alzheimer’lı yaşlı yakınınız, güvenli bölgeye girince veya çıkınca Filotürk kişi takip akıllı telefon uygulamamız tarafından haberdar edilebilirsiniz.

  Detaylı Bilgi İçin Lütfen Arayınız : 0530 422 22 11

 14. Leyls
  Haziran 25 2017

  Bsraa_keskinn lutfen Ben sizi kayit edemedim soz beni kayit edermisiniz sizinle konusan gerekiyor

 15. Leyla
  Haziran 25 2017

  @curlyvim alzeyhemir ilgili konusan gerekiyor lutfen Ben yasamadik size soz beni eklermisiniz tsk

 16. YILMAZ ALVER
  Temmuz 19 2017

  Slm arkadaşlar çok kötü ve ölümcül hızla ilerleyen bir bastık malesef benim babam 56 yaşında parkinson hastası alzeyhemir belirtileri çıkmaya başladı çözüm yolu olarak bu hastalıkla ilgili bilgi alışverişi yapmak istiyorum yilmazalver@hotmail.com mail adresim

 17. YILMAZ ALVER
  Temmuz 19 2017

  Slm arkadaşlar çok kötü ve ölümcül hızla ilerleyen bir bastık malesef benim babam 56 yaşında parkinson hastası alzeyhemir belirtileri çıkmaya başladı çözüm yolu olarak bu hastalıkla ilgili bilgi alışverişi yapmak istiyorum yilmazalver@hotmail.com mail adresim 0544 312 92 65

 18. İbrahim Şahin
  Ekim 20 2017

  Babam 88 Yaşında. Alzhimer hastası. Geceleri uyumuyor, yanlız kalamıyor,bağırıp çağırıyor, Çişinin geldiğinin farkında değil altına yapıyor. Birileri beni takip ediyor diyor, Kaybolma riski var. Tedavisinin çok kolay olmadığını biliyorum. Doktorr kontrolunda baktırabileceğimiz bir yer varmı? Yada önerileriniz nelerdir. Şimdiden teşekkürler. Ben Bursada yaşıyorum. Çalışıyorum.

 19. Recep Öztürk
  Kasım 14 2017

  Annem 1944 doğumlu alzheimer hastası olduğunu 1 yıl önce anladım şekeri çok fazla düşüyordu insülin iğnesini yaptığını unutup tekrar yaptığını farkettik. Alanya da yaşıyorum Ablamı ziyarete Gaziantep’e 8 saatlik bir yolculuğa çıkmıştık. Giderken bir şey yoktu fakat dönüşte ara ara nereye gittiğimizi sorgulamaya başladı. En son 2 ay önce abimi görmek biraz yanında kalmak istedi. Ankara’ya abime götürdüm bir gün kalıp geri dönecektim tam yola çıkacakken kendisi de geri dönmek üzere hazırlanmıştı. Tabi abim kabul etmedi ve ikna edip kalmasını sağladık. Orada kaldığı 2 ay içerisinde her hafta telefonla görüşmeme rağmen kendisini hiç aramadığımı söylüyordu. Beni kendisini başımdan attığını söylüyor abimi bazen tanımıyor, yengemi hiç tanımıyordu. 3 yaşında bir çocuğum var ve adına rahmetli babamın adını koymuştuk. Annem ona çok bağlı ve ondan ayrı kalmasının onu çok etkilediğini farkettim. Abimi ablamı bazen unutsa bile iki yıllık tanıdığı insanları hiç unutmadı. Galiba üzüntü verici şeyler ve alışmış olduğu mekan değişikliği hastalığını çok ilerletiyor.